flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суд задовольнив позов чоловіка й звільнив його від сплати аліментів: за законом він не батько дитини

08 червня 2021, 09:07

Новоушицький районний суд задовольнив позов жителя Новоушицької ОТГ– звільнив його від сплати аліментів на користь колишньої дружини на утримання доньки.
Свій позов про звільнення його від сплати аліментів він аргументував тим, що 18 червня 2020 року Новоушицький районний суд ухвалив рішення на користь його ексдружини: стягнув з нього на утримання доньки аліменти у розмірі ¼ частини всіх видів заробітку, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, проте він не був під час розгляду цієї справи й не знав, що зазначений у свідоцтві про народження дитини батьком. Позивач пояснює, що з відповідачкою вони розірвали шлюб у 2006 році, а дитину жінка народила у 2009 році. Він себе не уважає її батьком і не подавав спільної з колишньою дружиною заяви про реєстрацію народження доньки.
У підготовчому засіданні відповідачка позов не визнала, наполягала, що позивач – батько її дитини, оскільки записаний батьком у свідоцтві про її народження. Якщо ж він не визнає батьківства, запропонувала йому провести генетичну експертизу. У судове засідання жінка не з’явилася, хоча була належним чином про нього повідомлена.
Як встановив суд, сторони у справі на час народження доньки у 2009 році у шлюбі між собою не перебували (шлюб розірвано у 2006 році), не подавали до органу реєстрації актів цивільного стану спільної заяви чи заяви батька, який вважає себе батьком дитини, а також немає рішення суду про визнання батьківства щодо цієї дитини.
Суд констатує: позивач не є батьком дитини відповідачки, позаяк відомості про батька до актового запису про її народження внесені зі слів матері та зазначене прізвище матері, тому він не має батьківського обов’язку утримувати дитину.
Суд також звертає увагу, що предметом цього позову є не оспорювання батьківства, тому позивач не зобов’язаний надавати суду докази, які б доводили відсутність кровного споріднення між ним та дитиною, в тому числі висновок генетичної експертизи.
«Водночас суд роз’яснює відповідачу положення статті 128 СК України, відповідно до якої якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 СК України, тобто за вказівкою матір’ю, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, матір дитини має право пред’явити позов до суду про визнання батьківства. При цьому підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України», – зазначено у рішенні суду.
Рішення не набрало законної сили та може бути оскаржене до апеляційного суду.
Довідково: Згідно зі статтею 122 Сімейного кодексу України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя.
Статтею 125 СК України передбачено, що якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається:
1) за заявою матері та батька дитини (може бути подана як до, так і після народження дитини до державного органу реєстрації актів цивільного стану, ст. 126 СК України);
2) за заявою чоловіка, який вважає себе батьком дитини (може бути подана до державного органу реєстрації актів цивільного стану якщо мати дитини померла або оголошена померлою, визнана недієздатною, безвісно відсутньою, позбавлена батьківських прав, або якщо мати дитини не проживає з нею не менш як шість місяців і не проявляє про неї материнської турботи та піклування, ст. 127 СК України);
3) за рішенням суду (за відсутності заяв, право на подання яких встановлено статтями 126 і 127 СК України, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 СК України).
Пресслужба суду