flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Установлення таких же днів та годин для спілкування баби з онуком, як і його батькові, порушує законні інтереси обох і не відповідає інтересам дитини – рішення ХАС 04 вересня 2023, 12:09

05 вересня 2023, 10:49

Установити час для участі у вихованні та спілкуванні з малолітнім онуком у громадських місцях без присутності матері, зобов`язати її надавати дитину у цей час та не чинити перешкод у спілкуванні – з такими позовними вимогами звернулася до суду жителька Кам`янець-Подільського району. Пояснила, що після розлучення з її сином колишня невістка перешкоджає їй спілкуватися з онуком.

Новоушицький районний суд частково задовольнив позов: установив час для участі у вихованні та спілкуванні баби з онуком, що збігається з часом, наданим для участі у вихованні сина його батьку, в громадських місцях, але у присутності матері. Останню зобов’язав надавати дитину у визначений час і не перешкоджати їхньому спілкуванню.

При вирішенні справи суд виходив, зокрема, з віку дитини, прив`язаності до матері, висновку органу опіки та піклування. На думку місцевого суду, спілкування бабусі з дитиною у присутності двох батьків забезпечить встановлення дружніх відносин з онуком та не буде обтяжливим для його матері.

Позивачка оскаржила таке рішення суду – просила його скасувати та задовольнити позов. Зазначила, що побачення з онуком у присутності матері, з якою у неї тривалий конфлікт, та у період, що сходиться з часом, наданим для участі у вихованні малолітнього сина його батькові, негативно впливатиме на дитину та порушуватиме права його батька.

Колегія суддів апеляційного суду зауважила, що на час розгляду справи хлопчику було менш як три роки, він постійно живе з матір’ю, прив’язаний до неї, у такому віці потребує її посиленого піклування та без неї – психологічно вразливий. Відтак доводи апелянтки про те, що побачення з онуком при матері, з якою у неї конфліктні стосунки, призведе до психологічного травмування дитини, ХАС уважає невиправданими.

Водночас апеляційний суд погодився, що встановлення для спілкування баби з онуком таких же днів та годин, як і його батькові, порушує законні інтереси обох та не відповідає найкращим інтересам дитини.

Тому ХАС змінив рішення суду першої інстанції й встановив для участі у вихованні та спілкуванні баби з малолітнім онуком період, який не збігається з часом, визначеним для батька. У решті – залишив без змін.

З постановою апеляційного суду у справі № 680/116/23 можна ознайомитися у ЄДРСР.

Пресслужба Хмельницького апеляційного суду