flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Участь народних засідателів в судовому засіданні

13 жовтня 2016, 11:48

 30 вересня 2016 року набрали чинності Закон України «Про внесення змін до Конституції України в частині правосуддя» та Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року.
Відомо,що відповідно до ч.4 ст.124 Конституції України,в її старій редакції, передбачалося,що народ безпосередньо бере участь у здісненні правосуддя через народних засідателів та присяжних.
Дані конституційні положення були імплементовані в процесуальне законодавство,норми якого чітко регламентують,яка конкретно категорія справ розглядається судом з участю народних засідателів.
Відповідно до ст.18 Цивільного процесуального кодексу України прямо передбачено,що у випадках встановлених даним кодексом в суді першої інстанції цивільні справи розглядаються колегією у складі одного судді та двох народних засідателів,які користуються усіма правами судді.
До таких категорій справ ст.234 ЦПК України відносить справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи,визнання особи недієздатною,поновлення цивільної дієздатності фізичної особи,справи про усиновлення,справи про оголошення фізичної особи померлою,або безвісно відсутньою, справи про надання психіатричної допомоги у примусовому порядку та про примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.
Однак,одним із наслідків здіснення судової реформи стало прийняття парламентом України Закону України «Про внесення змін до Конституції України в частині правосуддя» №1401-УШ від 02.06.2016 року.
В результаті такого законотворчого процесу розділ 8 Конституції України «Правосуддя» було викладено у новій редакції,яка повністю виключила участь народних засідателів у здійсненні правосуддя.
Статті 124 та 127 Конституції України в діючій з 30.09.2016 року редакції передбачають участь народу у здійсненні правосуддя виключно через інститут присяжних.
Разом із тим ,відповідні зміни до Цивільного процесуального кодексу України внесені не були.
Таким чином , станом на сьогоднішній день, розгляд вказаної категорії справ з участю народних засідателівобов’язкова участь яких передбачена в діючих нормах ЦПК України прямо не відповідає змісту норм Основного Закону в його новій редакції.
Як наслідок, в судах першої інстанції вказана категорія справ не може бути розглянута,адже участь присяжних не імплементована в процесуальний закон.
У зв’язку із невідповідністю процесуального закону з нормами Конституції,суди першої інстанції будуть вимушені відкладати розгляд даної категорії справ до законодавчого врегулювання змін до процесуальних законів.