flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Навіть при доведеності турботи батьків про догляд за дітьми, створенні належних умов для їх побуту, тривале насильство в сім'ї по відношенню до дітей тягне за собою позбавлення батьківських прав.

31 грудня 2019, 10:11

Постанова КЦС ВС від 23.12.2019 № 454/142/17 (61-2435св19):
http://reyestr.court.gov.ua/Review/86607214

Ключові тези:
✔️У січні 2017 року Сокальська районна державна адміністрація звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про позбавлення їх батьківських прав відносно дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також стягнення аліментів на утримання дітей.
✔️Позовні вимоги мотивовано тим, що на обліку в службі у справах дітей Сокальської РДА з 28 грудня 2016 року перебувають малолітні ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , як діти, які зазнали фізичного насильства в сім`ї зі сторони батька ОСОБА_2 . Зазначає, що у службу у справах дітей 27 грудня 2016 року надійшло повідомлення Сокальського відділу поліції щодо факту злісного невиконання відповідачами обов`язків по догляду за своїми малолітніми дітьми, які зазнали фізичного та психологічного насильства в сім`ї. Відомості за фактом побиття дітей батьком Сокальським відділом поліції 27 грудня 2016 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину передбаченого статтею 166 КК України. З метою захисту прав дітей, враховуючи їх категоричне небажання повертатися до батьків, за скеруванням служби у справах дітей 28 грудня 2016 року їх влаштовано у «Соціально-реабілітаційний центр опіки дітей «Дитячі стежинки», що в АДРЕСА_2 Зазначено, що батьки не заперечили щодо тимчасового влаштування дітей в заклад до вирішення питання подальшого проживання дітей у зв`язку із відкриттям кримінального провадження щодо них.
✔️Згідно із пунктами 2-5 частини першої статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва.
✔️Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України (стаття 8 Закону України «Про охорону дитинства»).
✔️Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про охорону дитинства» кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності.
✔️Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зауважив, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (рішення ЄСПЛ у справі «Мамчур проти України», № 10383/09, § 100, від 16 липня 2015 року).
Відповідно до статті 166 СК України позбавлення батьківських прав є винятковою мірою, яка тягне за собою надзвичайні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини.
✔️Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках, при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи, відмовити в позові про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків. Ухвалюючи таке рішення, суд має право вирішити питання про відібрання дитини у відповідача і передачу органам опіки та піклування (якщо цього потребують її інтереси), але не повинен визначати при цьому конкретний заклад.
✔️Статтею 9 Конвенції визначено, що держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч її бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в найкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
✔️✔️Отже, встановивши, що батьки поводяться жорстоко з дітьми, б`ють їх протягом тривалого часу, вчиняють психологічне насильство та врахувавши, що проживання малолітніх дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_4 з їх батьками ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не відповідає принципу «найкращих інтересів дитини» та є пріоритетним при вирішенні цієї справи, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що є доцільним і правомірним позбавлення відповідачів батьківських прав стосовно їх дітей.
✔️✔️Суди при розгляді справи врахували пояснення, надані дітьми, що насильство з боку батьків, а саме іх побиття за будь-яке дрібне порушення дисципліни, порушення правил побуту в сім`ї тощо, як з боку батька так і з боку матері, триває п`ять останніх років, діти змушені були це приховувати, діти пояснили, що навіть не хочуть це згадувати, оскільки відчувають душевний біль.
✔️✔️Діти, які влаштовані уСоціально-реабілітаційний центр опіки дітей «Дитячі стежинки», категорично відмовляються повернутися до батьків.
✔️✔️В судовому засіданні батьки фактично не заперечували застосування до дітей фізичного насилля, але посилались на те, що вважали це способом виховання, зазначали, що гарно харчують дітей, створили для дітей всі необхідні умови для їх належного виховання, діти відвідують школу, музикальну школу, вони люблять своїх дітей і бажають їх виховувати.
✔️✔️Погоджуючись з висновками судів попередніх інстанції про задоволення позову, Верховний Суд вважає, що навіть при доведеності турботи батьків про догляд за дітьми, створенні належних умов для їх побуту, таке тривале насильство в сім`ї по відношенню до дітей, застосування до них фізичного покарання за будь-яку провинну, не може бути виправдане, а тому тягне за собою саме в інтересах дітей застосування такого крайньої, виняткової міри як позбавлення батьківських прав. Верховний Суд зауважує, що у даному випадку перевага надається не доказам щодо створення батьками належних побутових умов для проживання дітей, а доказам щодо тривалого насильства в сім`ї з боку батьків по відношенню до дітей, що унеможливлює забезпечення розвитку дітей у безпечному, спокійному та стійкому середовищі.
✔️✔️З врахуванням встановлених обставин справи, доказів тривалого насильства в сім`ї, внаслідок якого діти зазнавали фізичного та душевного болю, їх категоричного небажання проживати з батьками, з врахуванням інтересів дітей, доводи касаційної скарги щодо безпідставного позбавлення батьківських прав відхиляються.
✔️Статтею 169 Сімейного кодексу України передбачено, що мати, батько, позбавлені батьківських прав можуть бути поновлені в батьківських правах при зміні поведінки та обставин, що були підставою для позбавлення. Тому природнє бажання відповідачів виховувати своїх дітей, що випливає з доводів касаційної скарги, може бути поновлене за певних умов.
✔️Згідно з частиною третьою статті 166 СК України, при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
✔️Визначаючи розмір аліментів суди попередніх інстанцій правильно урахували, що крім доньки ОСОБА_7 та сина ОСОБА_8 відповідачі інших дітей не мають, непрацездатних батьків не утримують, працюють та мають самостійний дохід, у зв`язку із чим та виходячи з наявної у відповідачів можливості, обґрунтовано визначили розмір аліментів на утримання дітей в розмірі 1/3 частини з усіх видів їх заробітку (доходу), але не менше 50% відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з 18 січня 2017 року щомісячно і до досягнення старшою дитиною повноліття, шляхом перерахування аліментів на особисті рахунки дітей.