flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історична довідка

У 1796 році було утворено Ушицький повітовий суд, який був первинною інстанцією по розгляду карних та цивільних справ, а також виконував нотаріальні функції. До 1797 року підпорядковувався Верхньому земському суду, з 1797 по 1831 рр – головному суду. Ушицький повітовий суд ліквідовано у 1872 році Указом Сенату від 05 липня 1871 року. Його функції перейшли до  Подільської палати карного та цивільного суду.

 

З 1808 року до 1849 року  функціонував Ушицький повітовий земський суд, який до 1837 р. називався нижнім земським судом. Підпорядковувався Верхньому земському суду, з 1797 р. – губернатору. Очолював суд земський справник. До складу суду входили 3-4 засідателі від  дворян. За законом від 3 червня 1837 р. в його склад було включено 2 засідателі  від державних селян. Суд виконував поліцейські та судові функції: охорона громадського спокою і порядку, втихомирення всіляких дій проти влади,  запобігання недозволеним зібранням, а також нагляд за станом шляхів, мостів, переправ. Ліквідований у 1862 р. Функції суду передані повітовому суду та поліцейському управлінню.

        

З 1850 року розглядом справ Ушицького повіту займався 5-й стіл Подільської палати карного та цивільного  суду,яка була заснована у 1796 році.

        

З 1878 року до 1920 року було утворено Новоушицький сирітський суд. Система сирітських судів утворена згідно „Учреждения о губерниях” 1775 р. при міських магістратах. До складу суду входили: міський голова, 2 члени магістрату, міський староста. За законом 1892 р. члени суду обирались на три роки. До функцій суду входили: опіка над малолітніми сиротами, вдовами та їх майном; управління секвестрованими маєтками; ревізія опікунських звітів. Відомство сирітського суду розповсюджувалось лише на місто і повіт, де вони були засновані.

 

З 1900 року до 1920 року в Ушицькому судово-мировому окрузі  Подільської губернії ,м.Нова Ушиця Ушицького повіту ,функціонував З’їзд мирових суддів. Новоушицький судово-мировий округ був розподілений на 5 дільниць, 2 з яких – територія містечка Дунаївці  Ушицького повіту. Посади мирових суддів введені указами Сенату від 23 липня 1871 р. та 20 березня 1872 р. Мирові судді поділялись на дільничних та почесних і були підпорядковані Міністерству юстиції. Дільничні і почесні мирові судді обирались на повітових земських зборах з дворян, що володіли земельним маєтком, вартість якого складала 15 тис. крб. або більше. (Кожен повіт складав один округ, поділений на дільниці. В кожній дільниці був один дільничний суддя і один почесний.). Дільничні і почесні мирові судді мирового округу складали з’їзд мирових суддів, який збирався на сесії. Голова суду обирався з мирових суддів. З’їзд мирових суддів був кінцевою апеляційною інстанцією для мирових суддів округу. Мирові судді вели дрібні кримінальні та цивільні справи. Розміри покарань за кримінальні злочини обмежувалась штрафами не більше 300 крб., арештом до трьох місяців і тюремним ув’язненням до 1,5 року. З цивільних справ мирові судді вирішували позови, вартість яких не

перевищували 500 крб. Інститут мирових суддів було ліквідовано декретом

РНК України від 19 лютого 1919 р.

 

Судовим Статутом 1864 р. було запроваджено інститут судових слідчих  Він прийшов на зміну судовим стряпчим. Судовий слідчий працював на 2 дільницях Ушицького повіту Подільської губернії з 1875 року до 1880 року. Судові слідчі підпорядковувались прокурорам, Подільській палаті карного та цивільного суду, а пізніше окружному суду (діяли як в апараті суду, так і в окремих дільницях). На судових слідчих було покладено попереднє слідство в кримінальних справах. Матеріали, зібрані судовими слідчими, передавались прокурорам, які припиняли справу за відсутністю доказів, або ж розпочинали її, якщо матеріал давав для цього підстави.

 

Першим декретом Народного Секретаріату про суд була постанова «Про введення народного суду на Україні», затверджена Центральним Виконавчим Комітетом Рад робітничих, солдатських і селянських депутатів України 4 січня 1918 року. Саме з прийняттям зазначеної постанови починає формуватися система судоустрою, що лягла в основу  сучасної судової системи України. Цим нормативно-правовим актом було скасовано стару судову систему та утворено  нові дільничні, повітові й міські суди. Такого типу суди були розташовані по всіх адміністративно-територіальних одиницях України.  Однак складна обстановка воєнного часу не дала змоги втілити всі раніше прийняті закони в життя. 14 лютого 1919 року Раднарком УРСР видав декрет «Про суд», яким скасував усі судові установи, що діяли на території України (Генеральний суд, судові палати, окружні суди, мирові суди, з`їзди мирових суддів, суди військові, морські, волосні, комерційні), а також усі установи й організації, котрі функціонували при колишніх судових інституціях,- прокурорський нагляд, нотаріат, присяжна і приватна адвокатура, інститути судових слідчих. Цим же декретом затверджено «Тимчасове положення про народні суди і революційні трибунали», яке проголошувало, що вся судова влада на території УСРР належить народним судам, радам (з`їздам) народних судів і революційним трибуналам, а також регламентувало організацію, підсудність, судочинство кожного з цих видів судів. Таким чином, в УСРР відповідно до декрету «Про суд» діяли два види судових органів – народні суди і революційні трибунали ,які існували до судової реформи 1922 року, котра основною ланкою системи визначила народний суд. 

Але нова економічна політика вимагала перебудови судової системи, та основою судової реформи стала постанова ВУЦВК від 16 грудня 1922 року яка затвердила «Положення про судоустрій УРСР».  Цей документ був майже точною копією «Положення про судоустрій РСФСР» від 30.10. 1922 року. Він обумовлював створення народних судів  у складі постійних народних суддів . а також визначав єдину систему судових органів: народний суд, губернський суд, Верховний Суд УРСР.

Народний суд, в цей період, був судом тільки першої інстанції. Він розглядав та вирішував карні та цивільні справи. У якості суду першої інстанції він розглядав майже всі кримінальні справи, крім справ про навмисні убивства при обтяжуючих обставинах, розкрадання державного і суспільного майна в особливо великих розмірах, державних злочинів і деяких інших, віднесених законом до ведення вищестоящих судів і військових трибуналів, усі цивільні справи, підвідомчі судовим органам; справи про адміністративні правопорушення, за які судом (суддею) можуть бути застосовані заходи  адміністративного впливу. Народний суддя, який діяв одноособово чи разом з двома народними засідателями  в народному суді, здійснював свою діяльність у межах визначеного для нього виїзного чи міського району.

Вказаним положенням від 16.12.1922 року встановлено вимоги до кандидатів на посаду народного судді. Ними могли бути незаплямовані в суді громадяни УСРР, які мали право обирати і бути обраними у Ради та не менш ніж дворічний досвід відповідальної політичної роботи в робітничо-селянських громадських, професійних чи партійних робочих організаціях або практичної роботи в органах Радянської юстиції на посадах не нижче народного слідчого. Народні судді обирались на один рік та могли бути переобраними губернськими виконавчими комітетами, за представленням губернського суду чи Наркому юстиції відповідно до відповідності до кількості дільниць чи  районів народного суду даної губернії.

У відповідності до положення про судоустрій УРСР 1925 року основною ланкою судової системи, як і раніше, залишався народний суд, який діяв колегіально - у складі народного судді й двох народних засідателів, а у випадках, передбачених законом - одноособово. У зв`язку з тим, що до «Положення про судоустрій Української РСР» 1925 протягом 1925 - 1929 років були винесені  численні зміни, виникла необхідність прийняття нового положення . Воно було затверджене ВУЦВК і РНК УРСР 11 вересня 1929 року.   Положення зберігало діючу судову систему - народний суд, окружний суд, Верховний Суд УРСР. Народні судді районів обиралися окружними з`їздами Рад, а в містах пленумами міських рад.       
Згідно із законом про судоустрій СРСР, союзних і автономних республік від 16 серпня 1938 року основою судової системи УРСР, як і раніше, залишався народний суд. Кількість народних судів для кожного району встановлювався Радою Народних Комісарів союзної республіки за представленням Народного комісара юстиції союзної республіки.

У архіві суду збереглися матеріали діяльності суду починаючи з 07.09. 1944 року. Найбільш поширені кримінальні справи у післявоєнний період - про крадіжки колгоспного, державного майна.

 

Суддівський корпус та колектив суду у період з 07.09.1944 року   по теперішній час :

1944 рік – народні судді Царюк, Грабовський Станіслав Іванович(на посаді з 26.05.1944 року), секретарі судового засідання Заболотна Антоніна Адамівна (на посаді з 05.06.1944 року до 06.06.1945 року), Король Степаніда Фомівна (на посаді з  01.10.1944), судові виконавці  Лукашенко Федір Дмитрович(на посаді з  01.06.1944 року), Сідоренко Василь Нікітович(на посаді з 20.12.1944 року до 20.03.1945 року), прибиральниця  Мокра Ганна Григорівна;
1945 рік – народні судді Грабовський ,Шаповалова, Петранчук, секретарі судових  засідань – Король С. Ф., Вознюк, Кобялко , Черняк Дмитро Володимирович, 1914 року народження,  Заболотна А.А. , їздовий – Табарішен Олександр Іванович(з 25.05.1945);
1946 рік - народні судді Стаднік Федір Павлович , Шутій , Боднаренко , секретар судового засідання Боднаренко, Король С. Ф;
1947 рік - народні судді Стаднік Ф.П., Кобилецький , Берека, секретарі судового засідання- Берека , Бабій , Ліпінська М.Т.;

1948 рік - народний суддя Стаднік Ф.П. ,секретарі судового засідання - Пасічник , Бабій , Ліпінська М.Т.;

1949 рік – народні судді Кисель В.С., Стадник Ф.П., секретарі судового засідання – Пасічник, Черняк Д.В., Магера М.А.;
1950 рік - народні судді Кисель В.С., Стадник Ф.П., секретарі судового засідання –  Черняк Д.В., Магера М.А. ;
1951 рік -  народний суддя Стадник Ф.П., секретар судового засідання Магера ;
1952,1953 рік - народний суддя Стадник Ф.П., секретар судового засідання Дидченко;
1954 рік – народний суддя Стаднік Ф.П. , секретар суду Черняк Дмитро Володимирович, секретар судового засідання Вістяк Олександр Олександрович, діловод – Кравецький Петро Павлович, 1891 року народження (на посаді працював з 16.02.,1955 року) судовий виконавець Павлуник Іван Кузьмич;
1955 рік – народні судді Стаднік Ф.П., Горбовцова Г.Д; секретар судового засідання Вістяк Олександр Олександрович;
1956 рік – народний суддя Горбовцова Ганна Данилівна,1926 року народження,на посаді судді працювала з 11 вересня 1955 року, секретарі судових засідань Вістяк О.О.,Кобялко, судовий виконавець  Волощук Яків Васильович, 1931 року народження;
1957 -1959 рік - народний суддя Горбовцова, секретар судових засідань Кобялко; 
1960 рік – народний суддя Горбовцова, секретарі судових засідань Кобялко Лідія Іванівна, Щур, судовий виконавець – Нешпіль Іван Андрійович,1912 року народження;
1961 рік – народний суддя Власов Михайло Іванович,1922 року народження, секретарі судових засідань Черняк,Кобялко Л.І.,Фурман Надія Гигорівна;
1962 рік – народні судді Власова, Мережко, секретарі судових засідань Черняк , КобялкоЛ.І., їздовий  Гуцол  Микола Павлович;

 1962 рік – (Новоушицька сесія Дунаєвецького  райнарсуду) голова суду  Задояний Федір  Трохимович,1919 року народження; народні судді Мережко Лідія Федорівна,1962 року народження, Чабанюк Костянтин Сергійович,1928 року народження; старший секретар суду  Глуховська Зінаїда Костянтинівна,1924 року народження; судовий виконавець – Нешпіль І.А.; секретар суду –Філіщук Галина Кирилівна,1935 року народження; секретарі судового засідання – Пастух Неоніла Іванівна,1943 року народження, Тепла Станіслава Іванівна,1945 р.н.,Таневська Анна Петрівна,1922 р.н. , Щур Василь Опанасович;

1963 рік –голова суду Чабанюк К.С. Незгода М.І.;старший секретар суду Черняк  Дмитро Володимирович(на посаді з  17 лютого 1965 року до 19 вересня 1975 року); секретар суду Юрчак Ганна Арсенівна (на посаді з 01 березня 1965 року); секретар судового засідання Козловська Ганна Миколаївна (на посаді з 16 грудня 1965 року) ; секретар- друкарки Куценко Ада Федорівна ( на посаді з  02-15 березня 1965 року),Щепановська Світлана Петрівна(на посаді з 01 квітня 1965 року)

1966 рік –  голова суду Незгода М.І. ;народний суддя Шахрай В.Т.;секретар суду Гаврилюк Віктор Васильович(на посаді з 15 січня -15 жовтня1966 року); судові виконавці Климко Михайло Якович, Поворозник Володимир Данилович(на посаді з  25 жовтня 1966 року ;

 

1975 рік – народні судді Королюк П.А., Бондарчук С.С.; старші секретарі суду Катрич Оксана Іванівна ,Трубіцька Марія Іванівна (на посаді з 01 листопада 1975 року  ); секретарі судового засідання  Таневська Г.П.,Онуфрійчук Любов Олександрівна  на посаді з 15 травня 1976 року  );діловод-друкарка Холявко Надія Василівна (на посаді з 15 травня 1976 року), кур’єр-прибиральниця Чаадаєва Марія Петрівна
1979 рік народний суддя Бондарчук С.С., старший секретар Трубіцька М.І.,діловод-машиністка Сивун Ніна Василівна(на посаді з 03.09.1979 року до 01.09.1980 року),Онуфрійчук Л.О.,секретар судового засідання Таневська Г.П.,судовий виконавець Климко М.Я.,;
1980-1987 роки - народний суддя Бондарчук С.С., старший секретар Трубіцька М.І.,діловод-машиністка Онуфрійчук Л.О.,секретар судового засідання Таневська Г.П.,судовий виконавець Климко М.Я.,;

1987-1989 роки - народний суддя Казєв І.І., старший секретар Трубіцька М.І.,діловод-машиністка Онуфрійчук Л.О.,секретар судового засідання Таневська Г.П.,судовий виконавець Климко М.Я.,;.;
1990 рік– народний суддя Бондарчук С.С., старший секретар Трубіцька М.І., секретарі судового засідання Таневська Г.П.,судовий виконавець Климко М.Я. діловод-машиністка Онуфрійчук Л.О.;

1991 рік – голова суду Бондарчук С.С., завідувач канцелярією суду Трубіцька М.І., секретарі судового засідання Котова Н.В., Демяник О.М. ,судовий виконавець Климко М.Я. діловод-машиністка Онуфрійчук Л.О.;
1992 рік – 19 березня 1992 року штат суду розширено, наказом голови суду від 19 березня 1992 року № 6  затверджено штатний розпис  в кількості 8 штатних одиниць. У 1992 році в суді працювали : голова суду Бондарчук С.С., завідувач канцелярією суду Трубіцька М.І., секретар судового засідання  Демяник О.М., судовий виконавець Климко М.Я., кур’єр-прибиральниця Мельник Н.В. секретар-машиністка Онуфрійчук Л.О.;

1993 -1994 роки - голова суду Бондарчук С.С., завідувач канцелярією суду Трубіцька М.І., секретарі судового засідання Онуфрійчук Л.О., Столярчук Л.В., судовий виконавець Климко М.Я.,секретар-машиністка Мельник Н.В.;

1995-1997 роки - голова суду Бондарчук С.С., завідувач канцелярією суду Трубіцька М.І., секретарі судового засідання Онуфрійчук Л.О., Столярчук Л.В., судовий виконавець Климко М.Я., секретар-машиністка Ляховська Г.В.;

1998 -1999 роки- голова суду Бондарчук С.С., секретар суду Трубіцька М.І., секретарі судового засідання Онуфрійчук Л.О., Столярчук Л.В., судовий виконавець Соловей О.В., секретар-машиністка Наумова Н.В.;

2000 -2001 роки - голова суду Бондарчук С.С., старший секретар суду Трубіцька М.І., секретарі судового засідання Онуфрійчук Л.О., Столярчук Л.В., секретар-друкарка Наумова Н.В.;

2002 рік - голова суду Бондарчук С.С., судді Слободянюк Василь Іванович , Шуригіна Оксана Вікторівна,старший секретар суду Трубіцька М.І., секретарі суду Дідик В.М., Мельник Н.В., секретарі судового засідання Онуфрійчук Л.О., Столярчук Л.В.,консультант суду Пагава О.В. секретар-друкарка Н.Ц.Буга.;

2003 рік - голова суду Бондарчук С.С., судді Слободянюк Василь Іванович , Шуригіна Оксана Вікторівна старший секретар суду Трубіцька М.І., консультант суду Пагава О.В., секретарі суду Дідик В.М., Мельник Н.В., ,секретарі судового засідання Онуфрійчук Л.О., Столярчук Л.В., Гребенюк Ю.В. ,секретар-друкарка Н.Ц.Буга.

2004 рік - голова суду Бондарчук С.С., судді Слободянюк Василь Іванович , Шуригіна Оксана Вікторівна , помічники суддів Пагава О.В, Клімченко О.Л., Гринчук С.М ., старший секретар суду Трубіцька М.І., секретарі суду Дідик В.М., Мельник Н.В., Котова Н.В., секретарі судового засідання Онуфрійчук Л.О., Столярчук Л.В., Боднарук О.Г., судовий розпорядник Гребенюк Ю.В., секретар-друкарка Буга Н.Ц.

2005 рік - голова суду Бондарчук С.С., судді Слободянюк Василь Іванович , Шуригіна Оксана Вікторівна , помічники суддів Пагава О.В, Трубіцька О.Л., Гринчук С.М ., старший секретар суду Трубіцька М.І., секретарі суду Мельник Н.В., Котова Н.В., секретарі судового засідання Онуфрійчук Л.О., Столярчук Л.В., Боднарук О.Г., судовий розпорядник Мищак В.В. ,друкарка Буга Н.Ц..

2006-2007 роки - голова суду Бондарчук С.С., судді Слободянюк Василь Іванович , Шуригіна Оксана Вікторівна , помічники суддів Пагава О.В, Трубіцька О.Л., Гринчук С.М ., старший секретар суду Трубіцька М.І., секретарі суду Мельник Н.В., Котова Н.В., секретарі судового засідання Онуфрійчук Л.О., Столярчук Л.В., Боднарук О.Г., судовий розпорядник Мищак В.В., друкарка Стандрійчук М.П.

2008-2010 роки - голова суду Бондарчук С.С., заступник голови суду Шуригіна О.В.,суддя Стефанишин Сергій Леонідович ,  керівник апарату суду  Трубіцька М.І., помічники суддів Пагава О.В, Трубіцька О.Л., Гринчук С.М .,Мельник О.В., головний спеціаліст з інформаційних технологій Гринчук І.В., секретарі суду  Котова Н.В.,Паштерян Н.М., секретарі судового засідання  Столярчук Л.В., Гуцол А.О..,Фурман Г.П., Стандрійчук М.П., Шершун Б.В., судовий розпорядник Боднарук О.Г., друкарка Трубіцька А.А.;

 

2011 рік – обов’язки голови суду виконувала заступник голови суду  Шуригіна О.В.., суддя Стефанишин Сергій Леонідович ,  керівник апарату суду  Пагава О.В.,заступник керівника апарату Гринчук С.М., помічники суддів  Трубіцька О.Л., Гринчук С.М .,Мельник О.В.,Олійник А.О., головний спеціаліст з інформаційних технологій Гринчук І.В., старший секретар суду Боднарук О.Г., секретарі суду  Котова Н.В.,Паштерян Н.М., секретарі судового засідання   Гуцол А.О..,Фурман Г.П., Шершун Б.В.,Максимчук С.М., судовий розпорядник Стандрійчук М.П., друкарка Трубіцька А.А.;

 

2012 рік – обов’язки голови суду виконувала заступник голови суду  Шуригіна О.В.., судді Стефанишин С.Л.,  Яцина Олександр Іванович ,  керівник апарату суду  Пагава О.В., заступник керівника апарату Гринчук С.М помічники суддів Олійник А.О.,  Гуцол А.О.., Назарко О.В., головний спеціаліст з інформаційних технологій Гринчук І.В., старший секретар суду Боднарук О.Г ., секретарі суду  Котова Н.В.,Паштерян Н.М., секретарі судового засідання  Фурман Г.П.,  Максимчук С.М., судовий розпорядник Стандрійчук М.П., Кривов’яз А.В., секретар- друкарка Трубіцька А.А.;

 

2013 рік – обов’язки голови суду виконувала заступник голови суду  Шуригіна О.В.., судді Стефанишин С.Л ,Яцина О. І. ,  керівник апарату суду  Пагава О.В., заступник керівника апарату Гринчук С.М., помічники суддів Олійник А.О.,  Гуцол А.О.., Волощук А.В., головний спеціаліст з інформаційних технологій Гринчук І.В., старший секретар суду Боднарук О.Г ., секретарі суду  Котова Н.В.,Паштерян Н.М., секретарі судового засідання  Фурман Г.П.,  Максимчук С.М., Стандрійчук М.П.,  судовий розпорядник Кривов’яз А.В., секретар- друкарка Трубіцька А.А.;

 

2014 рік –  голова суду   Шуригіна О.В.., суддя Яцина О. І. ,  керівник апарату суду  Пагава О.В., заступник керівника апарату Гринчук С.М., помічники суддів Олійник А.О.,  Гуцол А.О.., Кривов’яз А.В.,  Волощук А.В., головний спеціаліст з інформаційних технологій Гринчук І.В., старший секретар суду Боднарук О.Г ., секретарі суду  Котова Н.В.,Паштерян Н.М., секретарі судового засідання  Фурман Г.П.,  Максимчук С.М., Стандрійчук М.П.,  секретар- друкарка Трубіцька А.А.;

 

2015 рік –  голова суду   Шуригіна О.В.., суддя Яцина О. І. ,  керівник апарату суду  Пагава О.В., заступник керівника апарату Гринчук С.М., помічники суддів Олійник А.О.,  Гуцол А.О.., Кривов’яз А.В.,   головний спеціаліст з інформаційних технологій Гринчук І.В., старший секретар суду Боднарук О.Г ., секретарі суду  Котова Н.В.,Паштерян Н.М., секретарі судового засідання  Фурман Г.П.,  Максимчук С.М., Стандрійчук М.П.,  секретар- друкарка Трубіцька А.А.;

 

2016 рік –  голова суду   Шуригіна О.В.., судді Яцина О. І. , Польова Вікторія Євгенівна , керівник апарату суду  Пагава О.В., заступник керівника апарату Гринчук С.М., помічники суддів Олійник А.О.,  Гуцол А.О.., головний спеціаліст з інформаційних технологій Гринчук І.В., старший секретар суду Боднарук О.Г ., секретарі суду  Котова Н.В.,Паштерян Н.М., Кривов’яз А.В.,   секретарі судового засідання  Фурман Г.П.,  Максимчук С.М., Стандрійчук М.П.,  секретар- друкарка Трубіцька А.А.;

 

 

28 червня 1991 року здано в експлуатацію приміщення народного суду Новоушицького району.